وقف مشارکتی (جمعی) علم و فناوری

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا
دارایی و فرزند پیرایه های این زندگانی دنیاست و کردارهای نیک که، همواره بر جای می مانند نزد پروردگارت بهتر و امید بستن به آنها نیکوتر است

وقف مشارکتی (جمعی) یعنی از خیر مالی بگذرم و آن را در راه خیری، ماندگار کنم. اینگونه آن دارایی ام را ابدی کرده ام چون با خداوند پیوند زده ام و به او سپرده ام. برکت این کار وقتی دسته جمعی باشد چند برابر است کمیته یاوران وقف علم و فناوری به نمایندگی از واقفان ارجمند، مبالغ جمع شده را تبدیل به عین (ملک، ابزار، سهام و …) کرده و پس از انجام مراحل شرعی و قانونی آن را وقف علم و فناوری می نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

حامیان وقف مشارکتی (جمعی) علم و فناوری

وقف جمعی علم و فناوری

آئین نامه ایجاد و بهره برداری از اولین موقوفه مشارکتی (جمعی) علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران

 

مقدمه:

امروزه به اين نكته توجه شده است كه پيشرفت و افزايش پتانسيل علمي در كشور، همان قدر ارزشمند است كه منابع معدني و كشاورزي، لذا اگر اين باور وجود دارد كه توسعه اقتصادي علاوه بر، جنبه‌هاي كمّي و مادّي، داراي بعد كيفي نيز مي‌باشد، بايستی جريان‌هاي خروج سرمايه‌هاي فكري و مغزها از داخل و تبديل آن‌ها به جريانات انباشت سرمايه مولِّد در درون را مورد توجه قرار داد. به اين ترتيب مي توان ادعا كرد كه عامل نيروي انساني متخصص و ماهر است كه باعث پيشرفت سازمانها يا كشورها و بهره وري بهينه از امكانات و منابع كشورها مي شود. زيرا مدير و مدبر است و مي تواند منابع ديگر از قبيل منابع معدني و زيرزميني، منابع مالي، سرمايه اي و پولي، تجهيزات و ماشين آلات و يا ابزار توليد و اطلاعاتي را به كار گيرد. سرمايه نيروي انسانـي دانشگاهي و متخصص، تنها سرمايه اي است كه نمي توان مانند منابع فيزيكي ديگر، مقدار دقيق پولي آن را محاسبه كرد. بنابراين، زيانهاي ناشي از مهاجرت مغزها شامل دو نوع زيانهاي بالفعل و بالقوه است.

ایجاد منبع مالی پایدار مردمی از طریق ایجاد موقوفات مستقل مردمی و موقوفات مشارکتی (جمعی) علم و فناوری می‌تواند باعث حمایت از سرمایه های انسانی (مغزها) و توسعه هرچه بیشتر فناوری های نوین شود. کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی به عنوان طلایه دار ترویج و فرهنگ سازی وقف علم و فناوری در نظر گرفت تا اولین موقوفه مشارکتی (جمعی) علم و فناوری را با استفاده از مدل جمع سپاری منابع مالی خرد مردمی ایجاد نماید تا منابع مالی پایدار این موقوفه بتواند باعث ایجاد تحول در حوزه علم و فناوری و حمایت از نخبگان و نوآوران و تجاری سازی ایده های آنها (جهت تکمیل چرخه ایده تا پدیده) به جهت جلوگیری از فرار مغزها و تولید ثروت و اقتدار ملی شود.

{وقف مشارکتی (جمعی) یعنی از خیر مالی بگذرم و آن را در راه خیری، ماندگار کنم. اینگونه آن دارایی ام را ابدی کرده ام چون با خداوند پیوند زده ام و به او سپرده ام. برکت این کار وقتی دسته جمعی باشد چند برابر است}

در ادامه روش ایجاد و بهره برداری از اولین موقوفه مشارکتی (جمعی) علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران ارائه می گردد.


 

ماده 1ـ هدف

ایجاد منابع مالی پایدار جهت حمایت از توسعه علم و فناوری با استفاده از منابع مالی خرد مردمی

(پایدار سازی منابع تحقیقات، پژوهش، نوآوری و فناوری به منظور حمایت از پروژه های علمی و فناورانه، ایده های نخبگان، نوآوران و تجاری سازی ایده های فناورانه و نوآورانه آنها جهت تکمیل چرخه ایده تا پدیده)

ماده 2- ضرورت

مقایسه رتبه تولیدات علمی با خلاقیت و نوآوری ایران در جهان:

آمارهای ارائه شده از بانک جهانی نوآوری در سال 2014 (ایران در تربیت دانشمندان و مهندسین رتبه 2، در تولید علم و مقاله جایگاه 18، از لحاظ خلاقیت و نوآوری رتبه 106، تولید فناوری رتبه 96 و در اقتصاد دانش بنیان رتبه 94 از میان 142 کشور دارد) نشان می دهد که کشور ایران از نظر پرورش استعدادها جایگاه خوبی را در دنیا دارد اما در عمل و بهره وری از آنها که منجر به ایجاد نوآوری و فناوری می باشد جایگاه مطلوبی را در دنیا ندارد و این به دلیل عدم حمایت های کافی از محققین، استعدادهای برتر، نوآوران و به طور کلی جریان علم و فناوری کشور می باشد.

ماده 3ـ چگونگی جمع آوری منابع مالی خرد مردمی

منابع مالی خرد از مردم، کارمندان بخش های دولتی و خصوصی، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان، اصناف، صنعتگران و ... (یک بار و یا ماهیانه) از طریق فیش های حقوقی و یا اوراق وقف مشارکتی (جمعی) که توسط کمیته یاوران وقف علم و فناوری اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی منتشر شده است در حساب حقوقی به نام کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی تجمیع می گردد.

تبصره 1: خیرین می توانند به صورت آنلاین از طریق پرتال وقف علم و فناوری به آدرس www.vaghfelm.ir، منوی وقف جمعی علم و فناوری در این امر ماندگار مشارکت نمایند.

تبصره 2: خیرین می توانند از طرق زیر در وقف مشارکتی (جمعی) علم و فناوری مشارکت نمایند:

واریز وجوهات نقدی (هر سهم یکصدهزار ریال) به

شماره کارت:9327-1008-9978-6037 (به نام کمیته یاوران وقف علم وفناوری خراسان رضوی)

و یا ايميل: vaghf.elm@gmail.com

تبصره 3: مراجعه حضوری به دبیرخانه کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی به نشانی:

خراسان رضوی، مشهد مقدس، بلوار وکیل آباد- بین وکیل آباد ۲۹ و ۳۱- ساختمان سرپرستی بیمه کوثر- طبقه اول-  شماره تماس: 5 – ۳۸۹۴۴۷۷۴ ، دورنگار: ۰۵۱38944776

خیابان آبکوه ،حد فاصل آبکوه ۲و ۴ ،اداره کل اوقاف خراسان رضوی، تلفن تماس: ۰۵۱۳۶۰۷۶۶۸۱
دورنگار: ۰۵۱۳۶۰۹۸۶۸۲

 

ماده 4ـ موارد ایجاد موقوفه مشارکتی (جمعی) علم و فناوری

پس از جمع آوری منابع مالی خرد، بسته به میزان منابع مالی تجمیع شده می توان یک یا چند مورد زیر را انجام داد:

خرید بخشی از سهام کارخانجات، شرکت های دانش بنیان و .... و وقف کردن آن به نیت علم و فناوری

ساخت مشارکتی مجتمع اداری، تجاری، مسکونی و ... بر روی زمین های موقوفه موجود و وقف کردن اعیان آن به نیت علم و فناوری

ساخت نیروگاه های خورشیدی، بادی و ... بر روی زمین های موقوفه موجود و وقف کردن اعیان آن به نیت علم و فناوری

خرید مجتمع اداری، تجاری، مسکونی و ... وقف کردن آن به نیت علم و فناوری

خرید تجهیزات آزمایشگاهی و گلوگاهی مورد نیاز مراکز علمی، پژوهشی و فناوری و وقف کردن آن

تبصره4: کمیته یاوران وقف علم و فناوری با بررسی ها تخصصی انجام داده، طوری نسبت به وقف کردن منابع جمع آوری شده اقدام می نماید که بیشترین منفعت مالی یا انتفاعی عمومی را داشته باشد.

تبصره 5: منابع مالی تجمیع شده از نهاد، با نظر حداکثری ( 3 تن از نمایندگان کمیته و 3 تن از اعضای آن نهاد و یک نفر نماینده از اوقاف) برای مصادیق مختلف اولویت دار علم و فناوری وقف و بهره برداری می شود.

تبصره 6: منابع مالی تجمیع شده از هر نهاد، به همان نسبتی که هر نهاد منابع مالی جمع کرده است برای مصادیق مختلف علم و فناوری که همان نهاد تعیین می کند وقف و بهره برداری می شود.

ماده 5ـ موارد هزینه کرد منافع موقوفه مشارکتی (جمعی) علم و فناوری

از منافع موقوفه که به صورت منفعتی و یا انتفاعی حاصل شده است می توان حمایت های زیر را انجام داد:

پیشبرد علم و فناوری در حوزه های آب، زیستی، محیط زیست، رباتیک، نانو، علوم شناختی، امنیت غذایی، هوافضا، ماهواره ای و ... با استفاده از سرمایه های حاصل از درآمد موقوفه و رقبات آن

حمایت از طرح ها، ایده ها، اختراعات و پروژه های فناورانه و نوآورانه نخبگان و نوآوران، نمونه سازی و تجاری سازی آنها

شناسایی و پرورش نخبگان و نوآوران با استفاده از دوره های آموزشی و کارآفرینی با همگرایی مراکز علمی معتبر ملی و خادمین وقف علم و فناوری

حمایت از ثبت اختراعات ملی و بین المللی مخترعین

اعطای جایزه به چهره های علمی و فناوری

حمایت از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان نوپا

حمایت از پروژهای علمی و عمرانی اولویت دار مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی

مشارکت و سرمایه گذاری در پروژهای دانش بنیان

ماده 6ـ نحوه دریافت و بررسی پروژه های مورد نیاز حمایت

به جهت شفافیت در تامین مالی و اطلاع عموم از نحوه هزینه کرد منابع مالی، بارگذاری پروژه ها صرفاً در پورتال وقف علم ‌و ‌فناوری (به نشانیwww.vaghfelm.ir) صورت می گیرد.

پس از دریافت پروژه نیاز است که کمیته و نماینده آن نهاد در ابتدا بررسی کند که آیا پروژه در قالب پروژه‌های وقف علم و فناوری می باشد یا خیر؟

پس از بررسی اولیه پروژه‌های دریافتی، اولویت پروژه‌ها مشخص شود، همچنین جهت شفافیت و آگاهی عموم مردم و با توجه به اولویت بندی های صورت گرفته، پروژه ها جهت تامین مالی در پرتال وقف علم و فناوری نمایش داده می شود.

تذکر: نتیجه بررسی پروژه می بایست حداکثر پس از یک ماه به مجری / مجریان پروژه ارائه شود و درصورت وجود بازبینی برای پروژه به مجری پروژه حداکثر دو هفته زمان داده می‌شود تا ایرادات موجود را برطرف نماید.

این آیین نامه در 6 ماده و 6 تبصره در تاریخ 1/05/1397 به تصویب رسید.